Preskočiť na hlavný obsah

Čajíčky o piatej s múdrymi hlavami, marec-jún 2022

Príďte sa spolu s nami inšpirovať a obohatiť pri sledovaní prednášky jednej z múdrych hláv. A nemusíte ani vycestovať do nejakej svetovej metropoly na konferenciu.Stačí prísť k nám na čaj. Raz za mesiac sa postupne stretneme s Colwynom Trevarthenom, Jaakom Pankseppom, Stephenom Porgesom, Aliciou Lieberman

©The Metropolitan Museum of Art
Coffee and tea service (déjeuner chinois réticulé) 1855–61

a ... ak angličtina nie je váš priateľ, nevadí, tlmočenie bude zabezpečené. Tešíme sa aj na spoločnú debatu a zdieľanie dojmov po prednáške. Dúfame, že sa nám spoločne podarí vytvoriť tvorivú a podpornú atmosféru a odchádzať budeme s novými postrehmi do našej práce s deťmi a rodičmi.


Každé posedenie pri čaji sa začína o 17:00 a potrvá približne do 19:30.
  Cena:
 • 1 ČAJ - 20€
 • 2 ČAJE - 35€
 • 3 ČAJE - 50€

Obsah

 • Colwyn Trevarthen - 11. marec 2022
 • Jaak Panksepp - 8. apríla 2022
 • Stephen Porges - 6. mája 2022 - začiatok bude o 15:30
 • Alicia Lieberman - 10. júna 2022
 • Prihlásenie

 • Colwyn Trevarthen

  11. marec 2022

  Zaujímavý a inšpiratívny vedec pochádza z Nového Zélandu a pôvodne vyštudoval biológiu. Neskôr ho zaujali bábätká a skúmal najmä ich interakcie s inými, najčastejšie mamami. Sledoval ako komunikujú, čo všetko dokážu aj napriek útlemu veku. Je emeritným profesorom detskej psychológie a psychobiológie na univerzite v Edinburgu, v Škótsku.

  V prednáške sa venuje vývinu dieťaťa do 3 rokov, najmä sociálnemu. Jej podtitul je Čo znamená byť ľudskou bytosťou a čo potrebuje, aby prospievala.

  Prihlásenie, prihlasovací formulár

  -na obsah-

  Jaak Panksepp

  8. apríla 2022

  Uznávaný výskumník bol pôvodom z Estónska, ale väčšinu svojho života prežil v USA. Vyštudoval psychológiu, svoj výskum však zasvätil experimentom so zvieratami, najmä potkanmi. Sledoval, čo prežívajú, či sa dokážu smiať, ako sa o seba starajú. Identifikoval okruhy v mozgu u zvierat a neskôr u ľudí súvisiacich s jednotlivými emóciami. Ako prvý použil pojem Afektívna neuroveda.

  V prednáške sa venuje sociálno-emocionálnym systémom zabudovaným v mozgu a premýšľaniu ako sa od radosti a vzájomnosti môžeme prehupnúť k smútku, depresii a zúfalstvu. Zameraná je na vývin a potreby detí.

  Prihlásenie, prihlasovací formulár

  -na obsah-

  Stephen Porges

  6. mája 2022, začne sa o 15:30

  Meno Stephena Porgesa sa spája s polyvagálnou teóriou. Je profesorom psychiatrie, ktorý skúmal fungovanie mozgu a nervovej sústavy a zároveň fungovanie v sociálnych situáciách. Poznanie vyplývajúce z polyvagálnej teórie sa stáva súčasťou mnohých psychoterapeutických prístupov a metód. Pomáha najmä pri pochopení toho, aké signály ovplyvňujú to, aby sme sa cítili v bezpečí. a naopak, ako má naša nervová sústava k dispozícii rôzne stratégie.

  V prednáške / rozhovore nám Stephen Porges predstaví základy svojej teórie a čo z toho vieme využiť v našich životoch.

  Prihlásenie, prihlasovací formulár

  -na obsah-

  Alicia Lieberman

  10. júna 2022

  Alicia Lieberman má korene v Paraguaji, dlhodobo však pôsobí v San Franciscu v USA. Je uznávanou expertkou na duševné zdravie detí v útlom veku. Napísala viacero kníh venujúcich sa detskému veku napr. Emocionálny život batoľaťa. Vyvinula psychoterapiu pre deti od narodenia do 5 rokov pod názom Child-Parent Psychotherapy.

  V prednáške sa bude venovať téme strachov u detí. Z jej prednášok vyžaruje múdrosť, ľudskosť a vrelosť a určite stojí za to ju spoznať.

  Prihlásenie, prihlasovací formulár

  -na obsah-

  Prihlásenie

  Na posedenia pri čaji je potrebné zaregistrovať sa pomocou prihlasovacieho formulára. Môžete sa prihlásiť aj na viacero posedení. Naša kapacita je obmedzená (6 osôb), preto veľmi neváhajte, ak Vás téma a "múdra hlava" zaujali. Po zaregistrovaní Vám zašleme email s informáciami o spôsobe uhradenia poplatku. Po uhradení poplatku je Vaše prihlásenie záväzné. V prípade, že sa nemôžete zúčastniť posedenia, môžete za seba poslať náhradníka/čku. Poplatok nevraciame.

  Miesto konania: Odborárska 1, Košice

   Cena:
  • 1 ČAJ - 20€
  • 2 ČAJE - 35€
  • 3 ČAJE - 50€

  Prihlasovací formulár

  -na obsah-  Obľúbené príspevky z tohto blogu

  Rodina z historickej perspektívy

  Tento text je súčasťou dizertačnej práce: „Psychologické charakteristiky rodiča a rodiny v kontexte rôznych typov rodín“ (Husovská, 2014) Článok "Rodina z historickej perspektívy" , ktorého autorkou je PhD. Daniela Husovská , podlieha licencii Creative Commons Uveďte pôvod-Nepoužívajte komerčne 4.0 Mezinárodná . Mgr. Daniela Husovská, PhD. Ak v súčasnosti hovoríme o tom, ako sa rodina mení, ako naberá rôznorodé formy, môže byť užitočné obzrieť sa späť do histórie a zachytiť, akým vývinom rodina prešla. Vďaka tomu môžeme dať súčasný stav rodín do širších súvislostí a hlbšie porozumieť, čo všetko formovalo rodiny do dnešnej podoby. Pôvod slov, ktoré sa zaužívali pre označenie rodinného spoločenstva, nám objasňuje, aký charakter mala rodina v dávnych dobách. Latinský termín familia z etymologického hľadiska označoval všetkých, ktorí obývali jeden príbytok, teda aj sluhov a otrokov nielen pokrvných príbuzných. ©The Metropolitan Museum of Art Na čele rodin

  Video "Komplexná trauma a jej vplyv na vývin dieťaťa"

  Dr. Judith Joseph sa rozpráva s naším blízkym spolupracovníkom, Dr. Arthurom Becker-Weidmanom z Centra pre rozvoj rodiny (NY, USA) na tému komplexná trauma. Kľúčovou súčasťou uzdravenia a liečby detí, ktoré zažili traumatické skúsenosti v blízkom vzťahu, je vytvorenie vzťahu s opatrovateľmi / rodičmi založenom na dôvere, blízkosti a opore. Často však traumatické udalosti obmedzujú túto schopnosť u detí. Dr Becker-Weidman diskutuje o účinných liečebných stratégiách pomáhajúcim traumatizovaným deťom otvoriť sa formovaniu vzťahov. Tie sú neoddeliteľnou súčasťou procesu uzdravenia.